Binnenkijken op Open Monumentendag in Barendrecht

3 September 2026, 11:08 uur
mainImage
Gemeente Barendrecht
Wethouder Corno Christianen (Erfgoed) is blij met de aandacht voor de Barendrechtse monumenten.

Al veertig jaar wordt in het tweede weekend van september Open Monumentendag gehouden, het grootste culturele evenement in Nederland. In Barendrecht zijn er op zaterdag 12 september 2026 zeven van de ongeveer 90 monumenten opengesteld voor geïnteresseerden.

Dat zijn de Dorpskerk, de watertoren, de Bethelkerk, gebouw d'Ouwe School (Historische Vereniging), De Beukenhof (Dorpsstraat Oost 31), Het Trefpunt (de voormalige Groen van Prinstererschool, Dr. Kuyperstraat 4) en de Pendrechtse Molen (Charloisse Lagedijk 364).

Wethouder Corno Christianen (Erfgoed) is blij met de aandacht voor onze monumenten: “Als inwoner kom je er wellicht wel vaker langs, maar wie kent het verhaal achter bijvoorbeeld de Watertoren, d’Ouwe School of de Pendrechtse Molen? Open Monumentendag biedt inwoners jong en oud de kans om de verhalen achter deze bijzondere gebouwen te ontdekken. Ik kijk er zelf in ieder geval naar uit een rondje te doen op 12 september en meer te horen over de historische waarde voor ons dorp. Zien we elkaar bij een van de deelnemende gebouwen?”

Veerkrachtig Erfgoed

Dit jaar is het thema ‘Veerkrachtig Erfgoed’. Barendrecht groeide sinds de jaren zestig sterk. De blik was gericht op de toekomst: het bouwen van nieuwe huizen en de zorg voor een goed vestigingsklimaat voor bedrijven. In de loop van de tijd zijn veel historische gebouwen verdwenen. Toch zijn er nog steeds ongeveer negentig monumenten in Barendrecht, die nog steeds hun kracht laten zien. Ze staan symbool voor herstel, vernieuwing en het vermogen om mee te bewegen met veranderende tijden.

Uitdagingen

Er zijn voor deze monumenten wel weer nieuwe uitdagingen. Zoals de effecten van klimaatverandering en het tekort aan vakmensen die de monumenten op de juiste manier kunnen onderhouden.
Bij het behoud van de monumenten is veel te danken aan de eigenaren ervan. De Dorpskerk - het oudste rijksmonument van Barendrecht - is daarvan een goed voorbeeld. Sinds de Middeleeuwen heeft dit gebouw veel moeten doorstaan. In 1956 dreigde het gebouw zelfs te worden gesloopt. Het Trefpunt, een vroegere schoolgebouw uit de wederopbouwperiode na de Tweede Wereldoorlog, is het jongste monument in Barendrecht. Ook dit gebouw is ontsnapt aan sloop en is aan een tweede leven begonnen.

Lees meer op www.openmonumentendag.nl en zoek op Barendrecht.


Door: Afdeling communicatie gemeente Barendrecht